Menu
  • Zveřejněno v Info

Historie Indian Motorcycle část 1.

Historie Indian Motorcycle část 1.
George M Hendee - sportovec, obchodník a majitel malé firmy, vyrábí ve Springfieldu bicykly, navíc je finančně zainteresován ve Sprindfildské aréně, v niž se konaly na prkenné dráze cyklistické závody za vodiči kteří jezdily rovněž na bicyklech, ale poháněnými pomocnými motorky.Tyto motorové bicykly byly velmi nespolehlivé a proto bylo nutné mít pro závod připraveno vždy více reservních strojů. Nespolehlivost vodících strojů bylo příčinou nespokojenosti příznivců závodění na dráze. Hendee proto hledal nápravu v realizaci své myšlenky - výrobě spolehlivých motocyklů.

1898 - George M Hendee - sportovec, obchodník a majitel malé firmy, vyrábí ve Springfieldu bicykly, navíc je finančně zainteresován ve Sprindfildské aréně, v niž se konaly na prkenné dráze cyklistické závody za vodiči kteří jezdily rovněž na bicyklech, ale poháněnými pomocnými motorky. Tyto motorové bicykly byly velmi nespolehlivé a proto bylo nutné mít pro závod připraveno vždy více reservních strojů. Nespolehlivost vodících strojů bylo příčinou nnespokojenosti příznivců závodění na dráze. Hendee proto hledal nápravu v realizaci své myšlenky - výrobě spolehlivých motocyklů.
1899 - Oskar Henstrom - brooklynský nástrojář švédského původu, postavil speciální zavodní bicykl s benzínovým motorem vhodný jako vodící stroj.
1900 - V lednu měl tento motocykl premiéru u příležitosti výstavy v Medison Square Garden v New Yorku během předváděni běžel stroj bez poruch a byl velmi rychlý. George Hendee, který byl na výstavě mezi přihlížejícími, okamžitě pochopil možnosti Henstromova motoru v souvislosti s významem a použití motocyklů v budoucnu. Pozval Henstroma s jeho motocyklem do Springfieldu kde byl stroj s velkým úspěchem předveden veřejnosti. Úspěšná konstrukce motocyklu přesvědčila Hendeeho o správnosti jeho úvaha plánů, které diskutoval s Hedstronem. Snažil se jej přemluvit ke společnému podnikání. Vyvinuli motocykl vhodný pro sériovou výrobu, a to byl počátek motocyklů značky Indian.
1901 - Rozběhla se sériová výroba, motocykly byly kvalitní a měly promyšlený design. Proto dosáhly motocykly úspěchu jak na domácím trhu tak i v zahraničí. První Indian vyrobený pro prodej byl veřejnosti představen 25. května 1901, vážil 42 kg a měl výkon 1,7 ps.
1902 - v tomto roce bylo vyrobeno 147 strojů a o rok později to bylo již 377 strojů ročně.
1903 - 377 strojů, poprvé bylo použito kompenzační kolečko (počátek rychlostní skříně), také byly zavedeny otočné rukojeti.
1904 - vyrobených 546 kusů, výroba je již soustředěna do jedné továrny.
1905 - výroba nadále stoupá (1181 strojů), zkonstruován 1.dvouválec v USA, zadní válec tvořil součást rámu, tak jako u jednoválcového motocyklu, nádrž je před sedlem.
1906 - odpérování přední vidlice "cartrige", jednoválec měl již výkon 2, 2 PS. Vyroben první sériový zavodní motocykl Indian. Téměř každý den se překonávaly rychlostní rekordy, a statistické údaje dokazovaly, že vždy bývaly nejrychlejší právě stroje Indian.
1907 - zaveden rozvod ventilů ozubenými koly, magnetové zapalování a mazání pumpou.
1908 - samočinný sací ventil nahrazen nuceným pohybem. Výroba tohoto roku byla 3257kusů.
1909 - zaveden smyčkový (kolébkový rám) Výroba v tomto roce se zvýšila na 4771strojů.
1910 - poprvé použito automatického mechanického mazání, zavedeny stupačky a typické pérování přední vidlice.
1911 - byla změněna barva vyráběných strojů z tmavomodré na tmavočervený odstín.
1912 - Byl vyroben první čistě závodní motocykl Indian. Britové byli toho roku šokováni když Franklin na Indiánu vyhrál závod Brokland Speedway výkonem 300 mil za 280 min (480km v hod). Navíc stroje Indian byly držely světových rekordů na 1mili 5, 10, 15, 25 a dokonce i na 1000 mil.
1913 - přijato a patentováno pérování zadního kola (kyvná vidlice) a také jsou poprvé vyrobeny sidecary plechové konstrukce, továrna zaměstnává 4 500 dělníků a závod opustilo 33 000 Indiánů. Toho roku se Indiáni zúčastnily legendární anglické Tourist Trophy a zvítězily hned při prémiovém startu.
1914 - první motocykl opatřený elektrickým osvětlením, zaveden elektrický startér, se startovacím napětím 12v. Bohužel tehdejší technika nebyla ještě natolik vyzrálá. Jak je vidět Indian předběhl svoji dobu. Od tohoto roku používaly motocykly Indian královské letecké oddíly. A ruská, francouzská a italská armáda.
1915 - zavedena převodová skříň o třech stupních, 2800 obchodních a servisních zástupců. A 9 továrních filiálek po celém světě.
1916 - byl do výroby zaveden nový typ motocyklu Powerplus. Dosud používaný motor s rozvodem "F" byl nahrazen modernějším "SV". V tomto roce vyprodukoval Indian další závodní motocykl, a to osmiventilový dvouválec OHV 1000 ccm. Tento motocykl dosahoval výkonu 18 - 22 PS, s maximální rychlostí 161 km/h.
1917 - firma se stává dodavatelem více než 60% všech vyrobených motocyklů určených pro vojenskou službu. Pokusy s motory s protilehlými válci.
1918 - normalizován dvojitý elektrický systém - osvětlení a zapalování.
1919 - automobilový průmysl ve Spojených státech, dosahuje masové produkce a konkurence levných aut ruinuje mnoho amerických výrobců motocyklů. Přesto v tomto roce zaznamenala továrna Indian zatím největší výrobu, jejíž hodnota dosáhla 11 milionů hodnoty. Od počátku výroby bylo už vyrobeno 250 000 motocyklů. Roku 1919 k nám začal oficiálně dovážet Indiány ing. František Mařík. Dovoz převzal po firmě Paleček, která provozovala prodej s nevalnými úspěchy. Pan Mařík se projevil jako pravý obchodník a postupně zpopularizoval značku nejen u nás, ale stal se generálním zástupcem pro Rakousko, Maďarsko, Jugoslávii a Bulharsko. Vybudoval celé impérium prodeje. Ustanovil zástupce v Kroměříži (závodník pan Tichý). Zavedl splátkový prodej s následným servisem. V Indian House (domě) poskytoval noclehy pro své motocyklisty, k běžným službám patřila prohlídka a údržba stroje zdarma! Začal vydávat Indian News, zpravodaj pro Indianisty, též zdarma.

  pokračování

Naši veteráni

Náhradní díly

INDIAN MOTORCYCLE RIDERS GROUP